18. Madde Uygulaması Nedir ?

18. Madde Uygulaması Nedir ?

18 Uygulamasının halk arasında bilinen bazı isimleri : Şuyulandırma , Hamurlaştırma , Parselasyon ...

18 uygulaması nedir ? 18. madde uygulaması ne demektir ? 18. madde uygulaması neleri kapsar ? 18. madde uygulaması ile neler yapılır ?

18. madde uygulaması ile imar sınırları içerisinde bulunan üzerinde bir yapı olan ya da olmayan arsa / araziler , maliklerinin ( sahiplerinin ) rızası ( muvafakatı ) sorulmaksızın bir uygulamaya dahil ediliyor. Bu uygulamada bulunan ada ve parseller tekrar düzenlenerek imar planında belirlendiği şekilde ayrılıyor ( ifraz ) ya da birleştiriliyor ( tehvid). Geldik en sıkıntılı bölüme , bu uygulama yapılırken arsa / arazi sahiplerinin taşınmazlarına  ‘ düzenleme ortaklık payı ‘  ( dop ) adı verilen işlem ile en fazla yüzde 40 olacak şekilde bedelsiz olarak el koyuluyor. Yani arsanızın maksimum yüzde 40a ( kırk ) kadar olan bölümünü bedelsiz olarak devlete veriyorsunuz. En üst limit yüzde 40’dır. Sizin taşınmazınızda yüzde 20 , yüzde 30 da olabilir. 

18 Uygulamasının detayları ve bilinmesi gerekenler .. 

18 uygulamasının yapılacağı yerlerin imar planı olmadığı ya da uygulama yüzünden imar planları askıda olduğu için yer sahipleri yerlerinden istedikleri gibi faydalanamazlar. Arsanız şehrin güzel bir yerinde olabilir fakat eğer 18 uygulaması görmediyse müteahhite vermek istediğinizde problem yaşarsınız. Böyle yerlerde ‘ satış vaadi sözleşmesi‘ ya da ‘ özel parselasyon alanı ‘ çalışmaları mümkün değildir. 

Bu sebepten 18 uygulamasının dezavantajları olduğu düşünülebilir fakat avantajları da yok değildir. 18 uygulaması ile arsa / arazinin rayiç bedeli artar , hele ki taşınmazınız yukarda söylediğim gibi şehrin iyi bir yerindeyse , rayiç bedeli 2-3 katına çıkabilir. 

Tabi bu artışın bir karşılığı vardır. Bu da az önce bahsettiğimiz ‘ Düzenleme Ortaklık Payı’ yani DOP tur. Düzenleme ortaklık payı uygulaması ile arsa / arazi yüz ölçümünün en fazla yüzde 40’ına el konulur. El konulma işlemine halk arasında bedelsiz kamulaştırma da denilmektedir. Bu işlem yapılırken el konulan arsa / arazi’nin oranı tartışmaya çok açıktır. Ülkemizde bu konuda yaşanmış sorunlar ve uygulamanın da ‘ istismara ‘ çok açık olması da bu tartışmaları destekler.

18 uygulaması genellikle uzun bir işlemdir. Bu işlem bir kararın alınması ile başlar ve ‘ düzenleme alanı ‘ belirlenir. Belirlenen alan üzerinde harita çalışmaları başlatılır. Düzenleme Ortaklık Payının bir hesabı vardır. Bu hesap cetveli hazırlanır. 

DOP çalışmasında ki en önemli husus , o alanda bulunan tüm parsellerin aynı haklara sahip olduğudur. Yani hiçbir parselin diğerinden herhangi bir üstünlüğü bulunamaz. Bu sebeple DOP her parselden eşit oranda alınmalıdır. Fakat bunun bazı istisnai durumları mevcuttur. Mesela , daha önce 16. madde uygulaması ile yola terk gibi işlem gören parselden DOP kesintisi alınmaz. Ya da bazı mahkeme kararları kesintiye engel olabilir. 

18 uygulaması alanı içerisinde bulunan bazı ‘ tarihi / özel ‘ yapılar bu uygulamanın başlatılma süresini uzatabilir veya bu uygulamaya dahil edilemeyebilir. Sosyal Medya'da Paylaş :

Son Eklenenler

Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir
..
Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmem Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir
Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi?
..
Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi? Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi?
OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos Emlak
..
OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos E OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos Emlak
İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır
..
İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır
Tapu Senedi Neden 2 Renktir?
..
Tapu Senedi Neden 2 Renktir? Tapu Senedi Neden 2 Renktir?
Paylaş
hazır emlak sitesi