Binalarda çatı üstü güneş paneli için ruhsat şartı kaldırıldı!

Binalarda çatı üstü güneş paneli için ruhsat şartı kaldırıldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 3 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'ne göre, genel mimari görünüme ve taşıyıcı sistemlere zarar vermemek suretiyle binaların kendi ihtiyaçları için yapılacak güneş enerjisi sistemleri yapı ruhsatı gerektirmeyecek.  Türkiye'de güneş enerjisi potansiyelinin yüksek olması sebebiyle bir apartman, güneş enerjisi panelleri ile yılda 8-9 bin liralık enerji üretebilecek.

Yeni hazırlanan taslağa göre uygulamadan yararlanmak isteyenler şebeke işletmecisine başvuracak. Güneş enerjisi üretim tesisi, tüketim tesisinin ölçüm noktasından dağıtım sistemine bağlanacak. Toplu konut projelerinin yanı sıra villaların da yararlanabileceği düzenleme ile birlikte, öncelikle apartman giderleri karşılanabilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 10 KW enerji üretimi yapan güneş panelleri ile vatandaşlar enerji fazlası elektriği şebekeye satabilecek. Güneş enerjisindeki düzenleme ile ilgili 2018'de çatıların güneş panelleriyle dolması beklenirken,  yüksek miktarda kazanç elde etmek de mümkün hale gelecek. Güneş santrali kurmak için 10 yıllık elektrik faturası kadar para ödenmesi gerekiyor.

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'ne göre A'dan G'ye kadar enerji kimlik belgesi sınıflandırması yapılmaktadır. Daha basit anlatımı ile buzdolapları, çamaşır makineleri gibi beyaz eşyalarda ya da klimalarda bulunan enerji performans sınıflandırmaları artık binalar için de geçerli. Buna bağlı olarak, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'ne göre yeni yapılacak ya da yapılmakta olan binalarda enerji kimlik belgesi sınıfı en az ‘C' olmalıdır şartı konuldu.

Bu düzenleme ile birlikte çatı kurulumlarından üretilecek elektriğin kullanımına ve fazlasının ana şebekeye iletilmesine yönelik usul ve esasları belirleyecek yönetmeliğin ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından en kısa sürede yayımlanması bekleniyor.

Güneş enerjisinden yararlanma bakımından yüksek potansiyele sahip olan Türkiye'de, yeni düzenleme ile birlikte hedefin 10 bin çatı olduğu ifade ediliyor.


Sosyal Medya'da Paylaş :

Son Eklenenler

Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir
..
Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmem Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir
Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi?
..
Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi? Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi?
OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos Emlak
..
OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos E OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos Emlak
İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır
..
İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır
Tapu Senedi Neden 2 Renktir?
..
Tapu Senedi Neden 2 Renktir? Tapu Senedi Neden 2 Renktir?
Paylaş
hazır emlak sitesi