Ev alacaklara tavsiyeler

Ev alacaklara tavsiyeler

Ekonominin durgunlaştığı ve kötüye gittiği dönemlerde dahi ülkemizde bir yıl içerisinde milyarlarca liralık tapu işlemi yapılmaktadır. İlk defa bir konut sahibi olacaklara, daha önce emlak almış fakat bu sefer pişman olmak istemeyenler için lemnosemlak.com olarak altın değerinde pek çok öneri sunmak istiyoruz.

1. Şayet ilk defa ev alacaksanız ihtiyaçlarınızı doğru belirlemeniz gerekiyor. Alacağınız evin konumu, büyüklüğü, yapının özellikleri, ulaşım, güvenlik gibi konuları konutlara bakmadan önce kararlaştırıp düşünmeniz daha sonra pişman olma ihtimalinizi bir hayli azaltır. Ayrıca çocuk sahibi olmak istiyor musunuz? Evcil hayvanlarınız var mı? Türevinde ki sorular başta evin güzelliği ve konumundan daha önemli olduğu için alacağınız mülkün 2+1 ya da 3+1 gibi alan genişliklerini de belirleyeceğinden oldukça önemlidir.

2. Sahip olmak istediğiniz konut hakkında az çok fikriniz oluştu ikinci sorunsa para biriktirebiliyor musunuz? Bir emlak satın almadan önce ödeyeceğiniz tutarın yaklaşık %25'ini biriktirebilmeniz gerekir. Burada önemli olan bütçe planlamasıdır. Parayı biriktirirken ne kadar zorlandığınız da bir hayli önemlidir. Bu sizin kredileri ödeyip, ödeyemeyeceğiniz hakkında önemli bir veri oluşturur. Eğer para biriktirirken zorlanıyorsanız daha küçük ya da daha uygun konutlara yönelmenizde fayda var.

3.Bütçe planlamasından sonra sahip olmak istediğiniz mülk ile ilgili yapmanız gereken başka işlemler de olduğunu bilmekte fayda var. Vergiler, sigortalar, evin masrafı, evin hazır olma süresi, olası tadilatlar, şu an yaşadığınız ev kirada ise bunun giderleri gibi. Genel bütçe hesabı ile yeni giderlerinizi karşılaştırmalısınız.

4.Güvenilir şirketlerden ve holdinglerden proje almak da oldukça önemli bir husustur. Evin teslim tarihi , inşaatın tamamen bitip bitmeyeceği gibi mevzular oldukça önemli olduğundan araştırma yapmakta fayda var.

5.Alacağınız evde kiracı olup olmaması da önemlidir. Alacağınız evde şu an oturan bir kiracı varsa kiracı ile görüşülmeli ve sözleşmenin bitiş tarihi kontrol edilmelidir.

6. Sahip olmak istediğiniz mülkün tapu durumu da oldukça önemlidir. Üzerinde herhangi bir ipotek var mı? Hisseli bir mülk mü? Kat mülkiyeti var mı? Şeklindeki sorular sonradan başınızı ağrıtacağından bu konularda da araştırma yapılmalıdır.


Sosyal Medya'da Paylaş :

Son Eklenenler

Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir
..
Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmem Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir
Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi?
..
Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi? Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi?
OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos Emlak
..
OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos E OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos Emlak
İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır
..
İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır
Tapu Senedi Neden 2 Renktir?
..
Tapu Senedi Neden 2 Renktir? Tapu Senedi Neden 2 Renktir?
Paylaş
hazır emlak sitesi