Foça Siren Kayalıkları

Foça Siren Kayalıkları

Foça turist olması kadar tarihi yönleri ile de öne çıkmaktadır. Siren Kayalıklarıda bu tarihi pekiştiren en önemli detaylardan birisidir. Sizlerde Siren Kayalıklarının ne olduğunu merak ediyorsanız, cevabına aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

 

Sirenler, ilk olarak Homeros'un yazmış olduğu Odysseia destanında karşımıza çıkmaktadır. Sirenler erkekleri kendilerine aşık ederek onların akıllarını başlarından almalarıyla bilinmektedir. Oldukça güzel bir kadın kafasına sahip ve kuş vücutlu olan Sirenler'e büyük bir şehvetler herkes ilgi duymaktadır. 

 

Odysseia, Ege Denizinde ilerlerken büyücülerin kendisine anlatmış olduğu Siren Kayalıklarının bulunduğu bölüme gelir. Efsaneye göre buradan geçen balıkçıları Sirenlerin sesi etkiliyor ve o balıkçılar ölene kadar orada dönüp dolanıyordu. Odysseus bu durumu bildiğinden ve çığlıklara kapılmak istemediğinden kendisini geminin diğerine bağlamış ve tayfasının da  kulaklarını kapatmasını emretmiştir. Amacı ise çıkan çığlıkları sadece kendisinin duymak istemesiymiş. 

 

Çığlıkları duymasına rağmen ağzının kapalı olması nedeniyle tayfasına burada kalma emrini verememiş ve 20 yıldır kendisi bekleyen karısının yanına dönmüştür. 

 

Bu efsanenin gerçekleşmiş olduğu Siren Kayalıkları bugün hala Foça'da bulunmaktadır. Sizlerde tatilinizi Foça'da geçiriyor ve geçirecekseniz Siren Kayalıklarını ziyaret etmeniz sizlerin yararına olacaktır. Foça, tarih, kültür ve tatil üçlüsünü bir arada ayranların hepsini bulabileceği nadir mekanlardan biridir. Eşsiz doğası ve denizi kim bilir içerisinde daha tür değerler barındırıyor. Zamanla hepsinin bulunacağına, gün yüzüne çıkarılacağına emin olabilirsiniz.


Sosyal Medya'da Paylaş :

Son Eklenenler

Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir
..
Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmem Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir
Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi?
..
Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi? Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi?
OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos Emlak
..
OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos E OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos Emlak
İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır
..
İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır
Tapu Senedi Neden 2 Renktir?
..
Tapu Senedi Neden 2 Renktir? Tapu Senedi Neden 2 Renktir?
Paylaş
hazır emlak sitesi