Gayrimenkul (Emlak) Nedir ?

Gayrimenkul (Emlak) Nedir ?

Türkçeye Arapçadan geçmiş bir kelimedir , arapçada nakil yani taşımak sözcüğünden türemiştir. Önüne olumsuzluk eki eklenerek taşınmaz anlamı olarak kullanılmaktadır. Genellikle ekonomik bir terim olarak kullanılır. Arsa, arazi, bina, apartman, işyeri, konut, villa, fabrika ve benzeri değerlerin genel adı olarak kullanılan yaygın bir kelimedir. Emlak kelimesi de aynı şekilde arapçadan dilimize geçmiş bir kelimedir Türk Dil Kurumu Ev, arsa, bahçe vb. taşınamayan mal ve mülklerin ortak adı, taşınmazlar şeklinde tanımlamıştır.

Bir gayrimenkulün Satış, Kiralama, Pazarlama sürecini yöneten ve bununla birlikte satış,kiralama sözleşmesi yapmaya, Emlak beyannamesi düzenleme bilgisine ve yetkisine sahip olarak ;Portföy oluşturan, pazarlama teknikleriyle gayrimenkulün sunumunu yapan kişiye Gayrimenkul Danışmanı denir.

Gayrimenkul Danışmanı, Emlakçı ve şimdilerde Broker olarak adlandırılan mesleğin Borçlar kanununun 404.maddesindeki tanımı

Tellık, bir akittir ki, onunla tellal, ücret mukabilinde bir akdin yapılması imkanını hazırlamaya veya akdin icrasına tavassut etmeye memur edilir. Tellık umumi surette vekalet hükümleri caridir. Gayrimenkul tellığı akti yazılı yapılmadıkça muteber olmaz.

Emlak sektörü çok geniş kapsamlı bilgi birikimine sahip olmak gerektiriyor. Bir Emlak alım satım işi yapıyorsanız müteahhidin kullanmış olduğu en ufak malzemenin kalitesine kadar bilgi sahibi olmalıyız. Bu sayede satışa konu olan gayrimenkulün güvenirliği konusunda sonuna kadar arkasında durup duramayacağımıza karar verebiliriz.


Lemnos Emlak Bilgi Yönetimi

Foça ve Yeni Foça Uzman Ekip Eğitimli KadroSosyal Medya'da Paylaş :

Son Eklenenler

Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir
..
Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmem Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir
Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi?
..
Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi? Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi?
OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos Emlak
..
OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos E OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos Emlak
İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır
..
İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır
Tapu Senedi Neden 2 Renktir?
..
Tapu Senedi Neden 2 Renktir? Tapu Senedi Neden 2 Renktir?
Paylaş
hazır emlak sitesi