Gayrimenkul (Emlak) Nedir ?

Gayrimenkul (Emlak) Nedir ?

Türkçeye Arapçadan geçmiş bir kelimedir , arapçada nakil yani taşımak sözcüğünden türemiştir. Önüne olumsuzluk eki eklenerek taşınmaz anlamı olarak kullanılmaktadır. Genellikle ekonomik bir terim olarak kullanılır. Arsa, arazi, bina, apartman, işyeri, konut, villa, fabrika ve benzeri değerlerin genel adı olarak kullanılan yaygın bir kelimedir. Emlak kelimesi de aynı şekilde arapçadan dilimize geçmiş bir kelimedir Türk Dil Kurumu Ev, arsa, bahçe vb. taşınamayan mal ve mülklerin ortak adı, taşınmazlar şeklinde tanımlamıştır.

Bir gayrimenkulün Satış, Kiralama, Pazarlama sürecini yöneten ve bununla birlikte satış,kiralama sözleşmesi yapmaya, Emlak beyannamesi düzenleme bilgisine ve yetkisine sahip olarak ;Portföy oluşturan, pazarlama teknikleriyle gayrimenkulün sunumunu yapan kişiye Gayrimenkul Danışmanı denir.

Gayrimenkul Danışmanı, Emlakçı ve şimdilerde Broker olarak adlandırılan mesleğin Borçlar kanununun 404.maddesindeki tanımı

Tellık, bir akittir ki, onunla tellal, ücret mukabilinde bir akdin yapılması imkanını hazırlamaya veya akdin icrasına tavassut etmeye memur edilir. Tellık umumi surette vekalet hükümleri caridir. Gayrimenkul tellığı akti yazılı yapılmadıkça muteber olmaz.

Emlak sektörü çok geniş kapsamlı bilgi birikimine sahip olmak gerektiriyor. Bir Emlak alım satım işi yapıyorsanız müteahhidin kullanmış olduğu en ufak malzemenin kalitesine kadar bilgi sahibi olmalıyız. Bu sayede satışa konu olan gayrimenkulün güvenirliği konusunda sonuna kadar arkasında durup duramayacağımıza karar verebiliriz.


Lemnos Emlak Bilgi Yönetimi

Foça ve Yeni Foça Uzman Ekip Eğitimli KadroSosyal Medya'da Paylaş :

Son Eklenenler

Foça’da Güncel Gayrimenkul Fiyatları
..
Foça’da Güncel Gayrimenkul Fiyatları Foça’da Güncel Gayrimenkul Fiyatları
Ev Nasıl Kiralanır?
..
Ev Nasıl Kiralanır? Ev Nasıl Kiralanır?
Kiracı Evden Çıkmıyorsa Neler Yapılır?
..
Kiracı Evden Çıkmıyorsa Neler Yapılır? Kiracı Evden Çıkmıyorsa Neler Yapılır?
Kasım 2017 Kira Zam Oranı Nedir ?
..
Kasım 2017 Kira Zam Oranı Nedir ? Kasım 2017 Kira Zam Oranı Nedir ?
Konut alımlarında dikkat etmesi gereken püf noktalar
..
Konut alımlarında dikkat etmesi gereken püf n Konut alımlarında dikkat etmesi gereken püf noktalar
Paylaş
hazır emlak sitesi