İpotek fekki nedir

İpotek fekki nedir

İpotek Fekki , İpotek konulmuş bir gayrimenkulün ipoteğinin kaldırılması işlemidir. 

İpotek Nasıl Kaldırılır ? 

Banka kredisinin bitmesi ile banka size ipotek fek yazısı verir. Bu işleme  İpotek Fet Etme / İpoteğin Fek Edilmesi / İpoteğin Kaldırılması deniyor.

Kredi alındığında bankalar ev üzerine ipotek koyar. Bunun nedeni ise ödeme güçlüğü yaşamanız halinde evin satışı ile beraber kredi çeken kişinin bankaya olan borcunun kapanması için bankanın kendini garanti altına alması olarak açıklanabilir. Kredi ödemelerinin tamamının bitmesi halinde ise konulan ipotek kaldırılır. Tapudan ipotek kaldırma işlemi banka tarafından ipoteğin kaldırılması ile olabilir.

Süreç kredinin bitişi ile başlar ve ardından banka kredi taksitleri sona erdiğinde ipotek fek yazısı verir. Bu yazı ile tapu sicil müdürlüğüne başvuru yapılır ve ipoteğin kaldırılması talep edilir. Günümüzde bankalardan alınacak ipotek fek yazısı masraflı ve zahmetli hale gelebilir. Bu işlem için bankaların uyguladığı standart bir ücret olmamakla birlikte her bankanın belirlediği ücretler değişkenlik gösterebilir. Tapu Sicil Müdürlüğünün bu evrak olmadan işlem yapması mümkün olmadığı için bu belgeyi almak zorunludur.

İpotek fek yazısı teslimi de bankadan bankaya değişebilir, kimi bankalar elden teslim edebilirken, kimileri ise tapu sicil müdürlüğüne direkt gönderebilir. Direkt gönderimi seçen bankalar, elden teslim etme işleminin hukuki açıdan sıkıntıya sokabileceğini bildikleri için bu şekilde hareket eder, çünkü kişinin yazıyı kaybetmesi ve bankadan tekrar istemesi halinde banka ikinci kez vermeyi reddedebilir. Söz konusu yazının elden veya bankadan gönderilmesinin ardından Tapu Sicil Müdürlüğü ilgili ipoteği kaldırır ve mülk ipoteksiz olarak sadece kişiye ait olur. Bu işleme ‘ipoteğin fek edilmesi’ adı verilir.

Bankalar bu yazı için her ne kadar ücret talep ediyorlarsa da noterden ihtarname yolu ile resmi metni talep ederek elbette şansınızı deneyebilirsiniz. Bu şekilde gerçekleşen taleplerin sadece noter masrafı ile hallolabileceğini gösteren yaşanmış örnekler bulmak mümkün. Günümüzde tüketici hakem heyetleri gereksiz olan masrafların tüketiciye iadesi ile ilgili ciddi çalışmalar yürütüyor ve iadelerini %90 oranında sağlıyor. Banka işlemleri, dekont masrafları, bilmediğimiz birçok kesinti için itirazda bulunma hakkınız bulunuyor.

Lemnos Emlak Bilgi Yönetim

Foça ve Yeni Foça Uzman Ekip Eğitimli Kadro


Sosyal Medya'da Paylaş :

Son Eklenenler

Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir
..
Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmem Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir
Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi?
..
Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi? Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi?
OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos Emlak
..
OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos E OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos Emlak
İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır
..
İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır
Tapu Senedi Neden 2 Renktir?
..
Tapu Senedi Neden 2 Renktir? Tapu Senedi Neden 2 Renktir?
Paylaş
hazır emlak sitesi