İstinat duvarı nedir

İstinat duvarı nedir

Yüksek bir setin kenarına toprağı tutmak üzere örülen duvar, dayanma duvarı. Toprağın önüne çekilen set. Yol veya herhangi bir yapıyı dış etkenlerden korumak amacıyla yapılan duvar. Beton, taş ve betonarmeden inşa edilebilir.

öncelikle, zemin araştırmasında yapılacak sondaj işleri ile zemin katmanlarının ve zemin tasıma gücünün belirlenerek projelendirilmesi önem arz etmektedir. Foça satılık daireler

İstinat duvarları devamlı olarak dış etkenlere maruzdur. Meyilli veya ön yüzeylerini yağmur ve kar sularının yayılabileceği gibi arkasındaki zemin rutubetini alır. Bu bakımdan duvarların yapımında dış etkenlere dayanıklı kagir malzemeler kullanılmalıdır

İstinat duvarları boyunca taşmaların ve arkasındaki toprağın itme kuvveti aynı olacağından 8-20 m aralıklarla dilatasyon derzleri bırakılmalıdır.

Duvarın gerisindeki zeminden akan suların duvarın temeline sızmadan dışarı çıkabilmesi için ‘ Barbakan ‘ denilen kanallar yapılmalıdır.

Dilatasyon Derzi

Yapının kendi ağırlığından ya da oturduğu zeminden kaynaklanan çökmeleri önlemek, zararlarını azaltmak ve düşey hareketlerin yapının tamamına yayılmasını önlemek amacıyla yapılan derzlere dilatasyon derzi (Ayırma Derzi) denir.

Lemnos Emlak Bilgi Yönetimi

Foça ve Yeni Foça Uzman Ekip Eğitimli Kadro


Sosyal Medya'da Paylaş :

Son Eklenenler

Foça’da Güncel Gayrimenkul Fiyatları
..
Foça’da Güncel Gayrimenkul Fiyatları Foça’da Güncel Gayrimenkul Fiyatları
Ev Nasıl Kiralanır?
..
Ev Nasıl Kiralanır? Ev Nasıl Kiralanır?
Kiracı Evden Çıkmıyorsa Neler Yapılır?
..
Kiracı Evden Çıkmıyorsa Neler Yapılır? Kiracı Evden Çıkmıyorsa Neler Yapılır?
Kasım 2017 Kira Zam Oranı Nedir ?
..
Kasım 2017 Kira Zam Oranı Nedir ? Kasım 2017 Kira Zam Oranı Nedir ?
Konut alımlarında dikkat etmesi gereken püf noktalar
..
Konut alımlarında dikkat etmesi gereken püf n Konut alımlarında dikkat etmesi gereken püf noktalar
Paylaş
hazır emlak sitesi