Muhdesat nedir

Muhdesat nedir

Muhdesat bir şahsa ait arazi üzerinde hak sahibi dışındaki kişiye ait olan yapı veya ağaç anlamına gelir.

Örnek olarak, bir araziniz olduğunu varsayalım. Bu arazi üzerinde imar uygulaması yapıldıktan sonra oluşabilecek parsellerde eski hak sahiplerinin ağaçları veya yapıları olabilir. Araziniz üzerinde başkasına ait olan yapı veya ağaçların bedelini ödemek durumundasınız. Eğer bu bedeli ödemediğiniz takdirde 'Muhdesat bedeli' olarak, eski hak sahipleri size dava açabilir.

 

Muhdesat sahibinin hakları

Arsanız üzerindeki yapı veya ağaçların hakkına sahip olan kişiye ise muhdesat sahibi deniyor ve kişi söz konusu yapı ve ağaçlar üzerinde hak sahibi oluyor. Muhdesat tapu kütüğünün beyanlar hanesinde gösterilmektedir.

 

Muhdesat nasıl tespit edilir

Muhdesat aidiyetinin tespiti davasında ise, arazi üzerindeki yapı kaçak olsa dahi dava reddedilmiyor. Davacının davaya konu muhdesatın tek başına kendi adına ve hesabına meydana getirip getirmediğinin belirlenmesi gerekiyor.

 

Muhdesat terki nedir

Muhdesat hak sahibi, mirasçıları ya da noter kararı ile muhtesata sahip olmuş kişiler terkin edebilirler. Tescil istem belgesi düzenleyerek işlemi başlatabilirler.

 

Ormanlarda muhdesat olur mu

Muhdesat konusunda belirtilmesi gereken noktalardan biri de, ormanlarda muhdesat hükmünün kurulamayacağı. Yani arazi orman içinde yer alıyorsa, söz konusu arazi üzerinde bulunan muhdesatla ilgili hüküm verilemiyor. Çünkü ormanlar özel mülkiyete konu olamıyor.

 

Muhdesatın devri ve terki nasıl gerçekleşir

Medeni Kanun’un yürürlüğe girmiş olduğu tarih 1926 yılından önce yapılmış veya araziye dikilmiş tüm muhdesatlar başkasına devredilebilir. Bunun için resmi senet düzenlenir ve tapu kütüğünün boş olan ilk sayfasına sanki bir gayrimenkul gibi tescil edilir ve sayfalar arasında irtibat kurulur.

 

Örnek : İsmail Bey’in bir tarlası var ve Ali Bey’e ait olan elma ağaçları bu tarla üzerinde yer alıyor. Ali Bey, ağaçları elden çıkarıp İstanbul’a yerleşmek istiyor. Bu durumda ne yapması lazım?

Eğer Ali Bey’e ait olan elma ağaçları 1926 yılından önce dikilmiş ise satışını ya da devrini gerçekleştirebilir.

eğer 1926 yılından sonra dikilmiş ise ya İsmail Bey’e satacak ya da bağışlayacak. Bunları yapmazsa eğer, Ali bey’in ölümüne kadar ağaçlar Ali Bey’e ait kalacak ve ölümünden sonra mirasçıları noter kararı ile terkin edebilecek.

Lemnos Emlak Bilgi Yönetimi

Foça ve Yeni Foça Uzman Ekip Eğitimli Kadro


Sosyal Medya'da Paylaş :

Son Eklenenler

Foça’da Güncel Gayrimenkul Fiyatları
..
Foça’da Güncel Gayrimenkul Fiyatları Foça’da Güncel Gayrimenkul Fiyatları
Ev Nasıl Kiralanır?
..
Ev Nasıl Kiralanır? Ev Nasıl Kiralanır?
Kiracı Evden Çıkmıyorsa Neler Yapılır?
..
Kiracı Evden Çıkmıyorsa Neler Yapılır? Kiracı Evden Çıkmıyorsa Neler Yapılır?
Kasım 2017 Kira Zam Oranı Nedir ?
..
Kasım 2017 Kira Zam Oranı Nedir ? Kasım 2017 Kira Zam Oranı Nedir ?
Konut alımlarında dikkat etmesi gereken püf noktalar
..
Konut alımlarında dikkat etmesi gereken püf n Konut alımlarında dikkat etmesi gereken püf noktalar
Paylaş
hazır emlak sitesi