Şerefiye nedir nasıl hesaplanır ?

Şerefiye nedir nasıl hesaplanır ?

Şerefiye , genellikle konut projelerinde kullanılan bir terimdir. Aynı özelliklerde olan(aynı metrekare, aynı tipde ) daireler için farklı fiyatların belirlenmesi işlemine Şerefiye denir. 

konut projelerinde daire alanı ve tipi aynı olsa da alternatif dairelerin fiyatlarının farklı olabildiğini görüyoruz. Genellikle dairelerin manzarasının değişeceği gerekçesiyle yükseklik ve dairenin baktığı yön, ısınma ve güneşlenme gerekçesiyle keza dairenin yönü, sosyal tesislere yakınlığı veya gürültü gerekçesiyle yoldan uzaklığı gibi birtakım faktörler şerefiye kapsamı içinde değerlendirilmektedir.

Şerefiye faktörlerini öngörmek ciddi bir tecrübe neticesinde olabilir. Peki ama şerefiye ile fiyatlar ne kadar farklılaşabilir ?

Şerefiyenin en alt ve en üst sınırını dairenin bulunduğu bölgedeki fiyat seviyesi belirler. Normal koşullar altında bulunduğu bölgenin şartlarını önemli ölçüde geliştiren markalı bir projede bölge ortalamasının %50 kadar üstünde fiyatlamalar görülebilir.
Şerefiye hesabı ciddi bir emek ve tecrübe ister. Alıcılar bu konuda çok dikkatli olmalıdır. İnşaat firması hesabı yanlış yapmış olabilir. Bu bir dezavantaj olarak gözüksede, prim yapabilecek daireyi doğru tespit etmek alıcı için bir avantaja dönüşebilir.

Lemnos Emlak Bilgi Yönetimi

Foça ve Yeni Foça Uzman Ekip Eğitimli Kadro


Sosyal Medya'da Paylaş :

Son Eklenenler

Foça’da Güncel Gayrimenkul Fiyatları
..
Foça’da Güncel Gayrimenkul Fiyatları Foça’da Güncel Gayrimenkul Fiyatları
Ev Nasıl Kiralanır?
..
Ev Nasıl Kiralanır? Ev Nasıl Kiralanır?
Kiracı Evden Çıkmıyorsa Neler Yapılır?
..
Kiracı Evden Çıkmıyorsa Neler Yapılır? Kiracı Evden Çıkmıyorsa Neler Yapılır?
Kasım 2017 Kira Zam Oranı Nedir ?
..
Kasım 2017 Kira Zam Oranı Nedir ? Kasım 2017 Kira Zam Oranı Nedir ?
Konut alımlarında dikkat etmesi gereken püf noktalar
..
Konut alımlarında dikkat etmesi gereken püf n Konut alımlarında dikkat etmesi gereken püf noktalar
Paylaş
hazır emlak sitesi