Tarihin ilk spekülasyonu: lale çılgınlığı

Tarihin ilk spekülasyonu: lale çılgınlığı

Lale çılgınlığı

17. yüzyılın ilk çeyreğinde Hollanda'yı lale çılgınlığı sardı. Nadir bulunan laleler inanılmaz fiyatlara satılıyordu. 1629'da bir lale Amsterdam'da bir malikânenin fiyatına 12 bin guldene satılınca herkesin gözü bu çiçeğe çevrildi. Fakir insanlar bile lale yetiştirmeye başladı. Yetiştirilen laleler satılınca, daha pahalı lale soğanlar alınıyor ve ticaret hayatın her tarafını sarıyordu.

Lale soğanlarına olan ilgili ve talep de çok hızlı bir şekilde artmıştır. Fiyatları, renklerine göre değişiklik göstermiş ve en değerli soğanlar, “parçalı virüs” ile enfekte olanlar olmuştur. Bu virüs sayesinde lale yaprakları birden çok renk sergileme özelliği kazanmıştır. Yetiştiriciler ise üretilen çeşitlere abartılı isimler vermiştir.

1634 senesinde, Fransız spekülatörlerin de katılımı ile fiyat artışı hızla artmaya devam etmiştir. O kadar popüler hale gelmiştir ki, üretici ve alıcılar arasında, henüz yetişmemiş lale soğanları için birçok kontratlar imzalanmıştır. Ve bu kontratlar da, daha yüksek fiyatlarla borsalarda elde değiştirmeye başlamıştır.

Spekülatif lale çılgınlığı 1636-37 senelerinde doruğa ulaşmıştır. Balonun en üst seviyelerinde, bir lale soğanı karşılığı, Amsterdam kanalında bir ev satın alabilmek mümkün olmuştur.

1637 yılında, spekülatif lale çılgınlığı balonu, en sonunda patlamıştır. Lale kontratları ile spekülatif kazanç elde etmeyi hedefleyen bir çok kişi yatırımlarının hepsini kaybetmiştir. Balon patladıktan sonra lale tohumları sadece birkaç kuruş değerine düşmüştür.

1637’de devlet bu duruma el koyarak yeni bir düzenleme yapıp, lale ticaretini daha küçük ölçekli ve kontrol edilebilir duruma getirdi.

“Spekülatif balon” terimi, bir varlığın öz değerinden farklı olarak tamamen spekülatif hareketler nedeniyle ilgili varlığın fiyatında ortaya çıkan hızlı artış durumunu tanımlamaktadır. 

Ekonomi üzerinde oldukça yıkıcı etkileri olabilen spekülatif balonlar, tasarruf sahiplerinin kısa süre içinde varlıklarını artırma ve dolayısıyla da geleceği bugünden planlayıp işlem yapma faaliyetleri sebebi ile ortaya çıkmaktadırlar

Herhangi bir konuda tasarruf veya yatırım yaparken kulaktan duyma yada konu ile ilgili bilgi birikimi olmayan kişiler tarafından yönlendirmelerden kaçınılmalıdır.

Gayrimenkul alım satımı konusunda gerekli desteği emlak ofisimizden alabilirsiniz

Lemnos Emlak Bilgi Yönetim

Foça ve Yeni Foça Uzman Ekip Eğitimli Kadro


Sosyal Medya'da Paylaş :

Son Eklenenler

Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir
..
Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmem Kiracılı Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir
Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi?
..
Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi? Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi?
OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos Emlak
..
OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos E OCAK 2018 Kira Artış Oranı Nedir ? - Lemnos Emlak
İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır
..
İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır İpotekli Ev Nasıl Satın Alınır
Tapu Senedi Neden 2 Renktir?
..
Tapu Senedi Neden 2 Renktir? Tapu Senedi Neden 2 Renktir?
Paylaş
hazır emlak sitesi